Оросяване (изпотяване) на стъклопакетите или кога се появява конденз.
Много често възниква въпроса “Защо се изпотяват стъклопакетите ми? Нали си платих за най-хубавите?”.
В тази статия ще се опитам да обясня накратко от какво зависи въпросното оросяване, поява на конденз или изпотяването на съклопакетите.
Оросяването на стъклопакетите зависи от няколко фактора:
външната температура
вътрешната температура
коефициента на топлопреминаване на стъклопакета
влажността на въздуха в помещението
От тези четири фактора зависи при какво отношение на външната и вътрешната температура ще се появи конденз по стъклопакета на вашата дограма, фасада или каквото и да е остъкляване.
Много често в практиката се е случвало недоволни клиенти да се обаждат и да се сърдят, че стъклопакетите се изпотяват. И винаги, когато отиде при тях консултант с влагомер се оказва, че влажността на въздуха и много висока. Това разбира се случва най-вече в сгради, които са ново строителство и естествено в конструкцията им се съдържа все още много влага от мокрите процеси на строителството. Или пък помещението, където се появява въпросния проблем в с традиционно висока влажност (например кухни, бани и др.).
Разбира се от голямо значение е и избора стъклопакет. При нискоемисийните стъклопакети точката на оросяване е далеч по-ниска, но това не означава, че я няма.
В долните диаграми ще се опитам да покажа на практика какви са зависимостите.
В първия пример (диаграма 1.1), който съм направил е използван обикновен стъклопакет съставен от две 4 мм флоатни стъкла и запълнени с въздух. Коефициента на топлопреминаване на такъв стъклопакет е около U = 2,8-3,0 W/sqm*K. От примера се вижда, че при 50% влажност на въздуха и температура в помещението 20 градуса изпотяване ще се получи при около -9 градуса. При 60% влажност на въздуха и същата температура в помещението изпотяване ще се получи при около -3 градуса.
Втория пример (диаграма 1.2) показва какво се случва при стъклопакет, съставен от две 4 мм флоатни стъкла, от които едното е нискоемисийно и запълнени с ARGON. При подходящи условия и видове на стъклата може да се постигне коефициент на топлопреминаване U = 1,1 W/sqm*K. Тук вече при 60% и 70% и 20 градуса стайна температура стъклопакета ще се изпоти съответно при около -27 и -10 градуса.
В третия пример (диаграма 1.3) е използвано единично стъкло. Сами може да видите резултатите.
диаграма 1.1
Важно е да се знае, че най-голямо значение за появата на оросяване по стъклопакетите има влажността на въздуха. И разбира се вида на стъклопакета. В европа отдавна не се използват обикновени стъклопакети. И като се има в предвид, че около 85% от площта на един прозорец е стъклопакет, най-важното нещо е да не се икономисват средства при избора на стъклата.
От тук може да изтеглите диаграма за определяне точката на оросяване при различните видове стъклопакети в
PDF формат
DWF формат
Диаграми: Studio CAD
Източник: Studio CAD
Ако искате да получите професионален съвет при избора на стъкла или стъклопакет не се колебайте да ни потърсите.